
Tłumaczenie dokumentacji księgowej – obowiązkowe czy nie?
26 sierpnia, 2016
Fałszywe maile z urzędów skarbowych – uwaga na wirusy
8 września, 2016
Kierowanie zespołem ludzi wymaga wszechstronności np: szybkiego podejmowania decyzji, stawiania celów, motywowania oraz asertywności. Właściciele firm lub osoby, które zatrudnili do kierowania firmą powinny wykształcić odpowiednie cechy pozwalające na skuteczne działanie i zarządzanie personelem. Jeżeli ich nie posiadamy nic straconego możemy skorzystać z odpowiednich szkoleń, które pomogą w byciu skutecznym menedżerem.
1. Poczucie własnej wartości
Trudno nam sobie wyobrazić menedżera o niskim poczuciu własnej wartości, który nie ufa sobie i nie jest pewien swoich racji. Menedżer nie może się wahać, pewien być świadomy swojej wiedzy, umiejętności. Jego pewność siebie powinna być odczuwalna, dla osób współpracujących.
2. Asertywność
Czyli zdolność do jasnego wyrażania własnej opinii – pozytywnej lub negatywnej. Menedżer krytykując musi podkreślić, iż jego krytyka nie jest krytyką osób lecz sposobów działania. Menedżer musi dać wskazówki do prawidłowego działania i potrafić je egzekwować.
3. Empatia
To zdolność do zrozumieniu problemów i zachowań pracowników, pozwala wpływać na politykę kadrową, delegowanie zadań oraz odpowiednie dobieranie osób do zadań, tak, aby były one zgodne z ich celami i wartościami.
4. Dyrektywność
Oznacza zdolność do podejmowania niepopularnych decyzji, stawiania celów i egzekwowania ich bez względu na opinie osób nie zadowolonych lub oczekujących innego sposobu lub rodzaju działań.
5. Samodyscyplina
Bez samodyscypliny menedżer daleko nie zajdzie. Jest to jedna z głównych cech, której wpływa na realizację zaplanowanych celów, pomaga osiągać sukcesy i realizować krótko- i długofalowe plany. Pozwala na narzucanie sobie samodzielnych zadań i wywiązywanie się z nich, wbrew otoczeniu.
6. Umiejętność zarządzania emocjami
Dzięki tej umiejętności dobry menedżer potrafi skutecznie negocjować, rozładowywać sytuacje konfliktowe, przewodzić, działać pod presją czasu, podejmować trudne i ryzykowne wyzwania. Dobre zarządzanie emocjami pozwala na zapanowanie nad kryzysem w firmie i panowanie nad nastrojami w grupie.
7. Umiejętność rozładowywania konfliktów
Bardzo ważna umiejętność związana z budowaniem dobrej atmosfery w grupie, otwiera przestrzeń do skutecznej współpracy w sytuacjach konfliktowych.
8. Umiejętność stawiania celów (sobie i innym)
Dobry menedżera, to dobre planowanie, umiejętność ta pozwala np oddzielić sprawy ważne od pilnych, ustawić ich hierarchię lub grafik ich realizacji. Plany powiązane są z celami które menedżer stawia sobie, a także podwładnym, tworząc spójny plan działania przedsiębiorstwa.
9. Umiejętność motywowania
Dzięki odpowiedniemu motywowaniu nawet z przeciętnych pracownikach można wzbudzić entuzjazm i wskazać im, w jaki sposób mogą realizować swoje cele osobiste i firmowe. Zdolność ta pomaga wykreować nowe podkłady energii i wykorzystać je w firmie.
10. Odporność na stres
Stres dla menedżera jest codziennością, dlatego nie może on mieć wpływu na sposób działania i proces podejmowania decyzji. Dobry menedżer, musi być osoba odporną na stres, potrafiącą sobie z nim radzić w sposób konstruktywny, powinien też opanować własne narzędzia i metody do jego świadomego rozładowania.
11. Dobra kondycja fizyczna
Dobra kondycja fizyczna jest nieodzowna dla człowieka podejmującego na co dzień odpowiedzialne zadania. Uprawianie sportu, dbałość o kondycję, odpowiednie odżywianie – wszystko to pomaga zachować sprawność psychofizyczną na wysokim poziomie oraz chroni przed skutkami nadmiernego stresu.