Czy pracodawca ma obowiązek refundować okulary korekcyjne?

logo 2
5 Cech dobrego logo
1 sierpnia, 2016
serwery
Nie daj się zastraszyć!
1 sierpnia, 2016
logo 2
5 Cech dobrego logo
1 sierpnia, 2016
serwery
Nie daj się zastraszyć!
1 sierpnia, 2016

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy.

Przepisy nie określają kwoty podlegającej refundacji, ani formy zapewnienia pracownikom zaleconych okularów. Najczęściej pracodawca w aktach prawa wewnętrznego (regulaminy) umieszcza stosowne informacje w tym zakresie.

Zaopatrzenie pracownika w okulary może nastąpić poprzez:
•    otrzymanie od pracodawcy zaleconych okularów korygujących wzrok
•    dokonanie przez pracownika (w porozumieniu z pracodawcą) zakupu zaleconych okularów i otrzymanie zwrotu poniesionych na ten cel wydatków udokumentowanych fakturą

Obowiązek refundacji zakupu okularów nie dotyczy pracy przy wszystkich rodzajach urządzeń posiadających monitor ekranowy. Pracodawca nie finansuje kosztu zakupu dla pracowników wykonujących swoje zadania:

•    w kabinach kierowców oraz w kabinach sterowniczych maszyn i pojazdów
•    z użyciem systemów komputerowych na pokładach środków transportu
•    z użyciem systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego
•    z użyciem systemów przenośnych nieprzeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy
•    z użyciem kalkulatorów, kas rejestrujących i innych urządzeń z małymi ekranami do prezentacji danych lub wyników pomiarów
•    z użyciem maszyn do pisania z wyświetlaczem ekranowym

W przepisach nie określono, jakiego konkretnie typu szkła i okulary należy zapewnić. Tymczasem występują duże różnice cenowe między poszczególnymi modelami, co powoduje wątpliwości co do konkretnej wartości refundacji. Należy jednak przyjąć, że pracodawca powinien zapewnić szkła i oprawy w standardzie podstawowym.

Nie ma przepisów określających częstotliwość zakupu kolejnych szkieł i opraw. W związku z tym praktykuje się dookreślenie tej kwestii w regulaminie ). To samo tyczy się zwrotu pracownikowi kosztu szkieł (soczewek) kontaktowych. W polskim prawie nie wprowadzono wymogu zwrotu pracownikowi ich kosztu. Nie jest jednak wykluczona, refundacja zakupu szkieł przez pracodawcę oparta jest na zasadach dobrowolności.