Większe kompetencje komorników od 8 września 2016
13 września, 2016Działalność gospodarcza czy spółka?
11 października, 2016Przychody to podstawowa wartość, którą posługuje się każdy przedsiębiorca. Czym one są w świetle prawa podatkowego? Kiedy powstają? Jak je rozliczać? Sprawdź, co należy wiedzieć o przychodach, aby je poprawnie księgować.
1. Czym jest przychód?
W celu prawidłowego zaksięgowania przychodu najpierw należy wiedzieć, czym on w ogóle jest. Otóż przychodem określa się kwoty należne lub zapłacone na rzecz przedsiębiorcy przez klientów czy kontrahentów. W przypadku faktur VAT za przychód uznaje się wyłącznie wartość netto, nieobejmującą 23% podatku od towarów i usług. Jednocześnie należy pamiętać, że zwroty towaru, rabaty, upusty czy bonifikaty nie spełniają definicji przychodu.
2. Niezapłacone faktury.
Polskie prawo podatkowe mówi, że przychód powstaje w chwili wydania towaru, wykonania usługi w całości lub w części bądź w dniu zbycia prawa majątkowego. W tym momencie przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury i nawet jeśli ona nie zostanie zapłacona w terminie, przychód powinien zostać rozliczony.
3. Zaliczka a przychód.
Mając na uwadze czas powstania przychodu, można dojść do wniosku, że nie uznaje się za niego zaliczek wpłaconych przez klienta. Choć przedsiębiorca ma obowiązek rozliczyć podatek VAT z ich tytułu, to nie płaci się od ich PIT ani nie wprowadza się ich do KPiR.
4. Rozliczanie usług.
W przypadku usług trwałych, które wykonywane są regularnie przez dłuższy czas, kontrahenci powinni w umowie uzgodnić okres rozliczeniowy, np. tygodniowy, miesięczny czy kwartalny. W takiej sytuacji za datę powstania obowiązku zaksięgowania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego.