Czy można zwrócić towar bez paragonu

umowa-zlecenie-2017
Umowa zlecenie 2017
10 stycznia, 2017
komputer
Faktury zbiorcze – czym są, na czym polegają, jak je stosować
17 lutego, 2017
umowa-zlecenie-2017
Umowa zlecenie 2017
10 stycznia, 2017
komputer
Faktury zbiorcze – czym są, na czym polegają, jak je stosować
17 lutego, 2017

Kupiłeś felerny produkt i chcesz go wymienić, ale nigdzie nie możesz znaleźć paragonu i w końcu rezygnujesz. To częste, ale błędne zachowanie – nawet brak paragonu umożliwia bowiem zwrot towaru. Dowiedz się, jakie warunki musi spełnić kupujący, aby bez paragonu móc oddać towar i otrzymać pieniądze z powrotem.

Wystarczy dowód zakupu
Każdy przedsiębiorca powinien sobie uświadomić, że brak paragonu czy faktury nie przekreśla szans na regulaminowy zwrot towaru przez klienta, do którego ma on pełne prawo. Przyjęcie towaru do zwrotu przez sprzedawcę nie jest jednak obligatoryjne – konsument musi potwierdzić, że rzeczywiście dokonał zakupu w Twoim sklepie. Jakie dowody trzeba uznać?

Liczy się nie tylko oryginał paragonu, ale również jego zdjęcie, a także potwierdzenie z wyciągu z terminala płatniczego, o ile transakcja była rozliczana bezgotówkowo. W przypadku płatności wykonanej za pośrednictwem konta bankowego dowodem zakupu może być potwierdzenie transakcji lub gwarancja zatwierdzona przez sprzedającego. Jeżeli klient nie posiada żadnego fizycznego potwierdzenia, może powołać się na zeznania świadków lub sporządzić pisemną deklarację, w której zawrze informacje o przeprowadzonej transakcji i zgubionym paragonie.

Pamiętaj – nawet, jeśli w regulaminie czy umowie umieścisz zapis, że zwrot towaru jest możliwy tylko po okazaniu paragonu, i tak będzie on nieważny. Zostanie uznany za tzw. klauzulę niedozwoloną, dlatego nie tylko nie będzie działał, ale również może skończyć się bolesną karą finansową.