Raje podatkowe – czy to się opłaca?
4 września, 2017Jak założyć spółkę z o.o. przez Internet? – instrukcja krok po kroku
10 października, 2017Czy wiesz, że jako pracodawca masz obowiązek partycypować finansowo w urlopie wypoczynkowym pracowników? Możesz to zrobić na dwa sposoby: poprzez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) lub ze świadczeń urlopowych. W niniejszym wpisie rozważymy dofinansowanie z ZFŚS.
Na czym polega dofinansowanie z ZFŚS
Przymus założenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dotyczy przedsiębiorstw, w których na pełen etat zatrudniono minimum 50 osób, a także jednostek administracji publicznej bez względu na liczbę zatrudnionych. Przedsiębiorstwa zatrudniające od 20 do 50 osób mają natomiast obowiązek założenia ZFŚS tylko, jeśli zakładowy związek zawodowy wnosi taki postulat. Z kolei firmy, w których na etacie pracuje mniej 20 osób, mogą, ale nie muszą tworzyć ZFŚS.
Z odpisów dokonywanych każdego roku na rzecz ZFŚS można dofinansować zorganizowany wypoczynek pracowników i ich rodzin. Wysokość dofinansowania dla danego pracownika zależy od jego bieżącej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, a więc jest nierównomierna – zasadniczo bardziej potrzebujący powinni otrzymać wsparcie w większym wymiarze niż pracownicy w dobrej sytuacji osobistej i finansowej.
Podstawą do obliczenia odpisu jest wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w II półroczu 2012 r., czyli 3161,77 zł (stan na 2017 r.). Wysokość odpisu dla danego pracownika zależy od tego, czy pracuje w normalnych warunkach (odpis w wysokości 37,5% kwoty podstawowej), czy w szczególnych (50% kwoty podstawowej). Dofinansowanie z ZFŚS jest zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł rocznie i całkowicie zwolnione ze składek ubezpieczeniowych.