Leasing jako forma finansowania – zasady, zalety

faktura
Faktura VAT marża – kiedy, na czym polega, dla kogo
16 grudnia, 2016
niezaplacona
Niezapłacona faktura – jak ją wyegzekwować
16 grudnia, 2016
faktura
Faktura VAT marża – kiedy, na czym polega, dla kogo
16 grudnia, 2016
niezaplacona
Niezapłacona faktura – jak ją wyegzekwować
16 grudnia, 2016

Leasing to bardzo popularny sposób finansowania inwestycji w firmie. Niezależnie od tego, czy dotyczy pojazdów, narzędzi i urządzeń, czy mebli, daje wiele realnych korzyści.

Czym jest leasing
Leasing to nic innego jak forma użyczenia jakiegoś przedmiotu należącego do leasingodawcy w zamian za terminowe opłacanie przez leasingobiorcę rat w określonej liczbie i wysokości. Tak więc mimo że firma, która korzysta z leasingu, cały czas użytkuje otrzymany w jego ramach przedmiot, w sensie formalnym nie jest jego właścicielem. Może to się zmienić jedynie po wykupieniu przedmiotu leasingu po wygaśnięciu umowy, którą zawiera się co najmniej na 2 lata. Oprócz rat leasing wiąże się z koniecznością wyłożenia wkładu początkowego, jednak jest on niewysoki – w wielu przypadkach wystarczy 5-10% wartości początkowej leasingowanego przedmiotu.

Korzyści podatkowe
Wszystkie pojedyncze raty w kwocie netto wraz z odsetkami leasingowymi można zaliczyć do wydatków na prowadzenie działalności i odliczyć tym samym od dochodu. Od dochodu można odliczyć także wpłatę początkową bez względu na jej wartość. Z kolei naliczony podatek VAT zawarty w każdej pojedynczej racie można odliczyć od podatku VAT należnego.

Inne korzyści
Leasing gwarantuje przede wszystkim szybki i stosunkowo tani dostęp do przedmiotów, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Korzystając z leasingu, nie trzeba wykładać dużej gotówki na zakup samochodu czy wyposażenia firmy. Ważna jest również możliwość elastycznego dostosowania wysokości i terminu spłaty rat, a także brak skomplikowanych procedur i formalności, które są niezbędne w przypadku kredytów bankowych. Ponadto leasing nie skutkuje obniżeniem zdolności kredytowej przedsiębiorcy, co nastąpiłoby w przypadku zaciągnięcia zobowiązania finansowego w banku.