
Fałszywe maile z urzędów skarbowych – uwaga na wirusy
8 września, 2016
Większe kompetencje komorników od 8 września 2016
13 września, 2016Dla większości przedsiębiorców samochód jest narzędziem pracy, dlatego ustawodawca przewidział możliwość odliczenia podatku VAT z wydatków na jego eksploatację oraz zakup części i wyposażenia. A co z nawigacją GPS i CB radiem? Czy faktury za te elementy wyposażenia pojazdu również można wykorzystać w celu pomniejszenia należnego podatku VAT?
Kiedy można odliczyć VAT za GPS i CB?
Chcąc odliczyć podatek VAT od nawigacji satelitarnej i CB radia, kierowca powinien udowodnić, że te elementy wyposażenia są mu niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej i mają wpływ na wysokości osiąganych przychodów. Nie stanowi to trudnego zadania dla przedsiębiorców, którzy często korzystają z samochodu i pokonują długie trasy, aby dojechać do klientów i kontrahentów, ani dla taksówkarzy oraz innych kierowców świadczących usługi transportowe. Podstawą odliczenia podatku VAT od nawigacji GPS i radia CB jest bowiem jego zasadność z punktu widzenia osiągania przychodów – jeżeli ona nie istnieje, urząd skarbowy może zażądać zwrotu podatku wraz z odsetkami.
Wysokość odliczenia.
Obecny stan prawny pozwala przedsiębiorcom odliczać 50% lub 100% podatku VAT od wydatków związanych z eksploatacją auta w wysokości – tak samo jest w przypadku nawigacji GPS i CB radia. Jeżeli samochód został zarejestrowany w urzędzie skarbowym na formularzu VAT-26 jako pojazd służący wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest uprawiony do pełnego odliczenia w wysokości 100% podatku VAT. Kto korzysta z auta w trybie mieszanym 50/50, temu przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT.