Niezapłacona faktura – jak ją wyegzekwować
16 grudnia, 2016Umowa o dzieło czy umowa zlecenia – kiedy stosować
16 grudnia, 2016Komu i na jakich zasadach zwolnienie z VAT
Możliwość rezygnacji z VAT przysługuje przedsiębiorcom, którzy przez co najmniej rok byli płatnikami podatku od towarów i usług i w roku poprzedzającym zwolnienie osiągnęli przychód niższy niż limit. W 2016 r. limit ten wynosi 150 tys. zł, a od 2017 r. zostanie podwyższony do 200 tys. Aby przestać być VAT-owcem, trzeba najpóźniej do 7 stycznia dostarczyć do właściwego Urzędu Skarbowego formularz VAT-R, w którym należy zmienić status płatnika na zwolnionego z VAT. Zwolnienie będzie ważne od początku roku.
Co istotne, możliwość powrotu do zwolnienia podmiotowego z VAT ustawowo, czyli bez względu na wysokość uzyskiwanych przychodów nie przysługuje przedsiębiorcom działającym w niektórych branżach, jak np. sprzedaż terenów budowlanych, nowych środków transportu, towarów z metali szlachetnych i wyrobów akcyzowych (napoje alkoholowe i alkohol, nowe samochody, paliwa, wyroby tytoniowe, wyłączywszy energię elektryczną), a także świadczenie usług, doradczych prawniczych i jubilerskich.
Jeżeli Twoja firma osiąga przychody niższe niż limit, wybór co do tego, czy być VAT-owcem, czy nie, należy wyłącznie do Ciebie.