Jednolity Plik Kontrolny
9 stycznia, 2017Czy można zwrócić towar bez paragonu
17 lutego, 2017Od 1 stycznia 2017 obowiązują nowe przepisy gwarantujące zleceniobiorcom oraz samozatrudnionym minimalną stawkę wynagrodzenia w wysokości 13 zł brutto za godzinę.
Do grona tych osób zalicza się:
- osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce albo w państwie nie będącym państwem członkowskim Unii Europejskiej, niezatrudniające pracowników lub niezawierające umów ze zleceniobiorcami,
- osoby fizyczne niewykonujące działalności gospodarczej,
Stawka godzinowa znajdzie zastosowanie zarówno do umów zawieranych od 1 stycznia 2017, jak i tych trwających w dniu wejścia przepisu. Umowy zlecenia zawarte w 2016 roku, ale wypłacone w styczniu 2017, rozliczane są wg wcześniejszych zasad. Należy pamiętać , aby trwające umowy aneksować i dostosować stawkę wynagrodzenia do obowiązującej w 2017 r.
Nowością jest nałożony na zleceniobiorcę obowiązku sporządzania ewidencji i potwierdzania ilości godzin, jakie poświęcił na wykonanie zlecenia. Ewidencja ta może być prowadzona w formie papierowej, elektronicznej lub dokumentowej. Przed przystąpieniem do świadczenia usług, strony umowy muszą ustalić sposób ewidencjonowania i przekazywania zestawienia czasu pracy. Przedsiębiorca lub inna jednostka organizacyjna (stowarzyszenie, fundacja itp.) na rzecz której wykonywane jest zlecenie lub świadczone są usługi, ma obowiązek przechowywania dokumentacji potwierdzającej ilość przepracowanych godzin przez okres 3 lat , licząc od dnia w którym wynagrodzenie stało się wymagane.
W sytuacji, gdy strony umowy zdecydują się na odpłatność w stałej stawce ryczałtowej, dostarczony rejestr czasu pracy pozwoli na przeliczenie ustalonej kwoty przez ilość godzin pracy i ustalenie czy zapewni to minimalną stawkę tj. 13zł brutto za godzinę. Jeśli kwota ta będzie niższa od przewidzianej w przepisie, zleceniodawca zobowiązany jest wyrównać ją i wypłacić wg właściwej. Wypłata wynagrodzenia wg niższej stawki podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000zł.
W przypadku umów zleceń i umów o świadczeniu usług zawartych na okres dłuższych niż 1 miesiąc, wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej ze stawki minimalnej trzeba będzie dokonać co najmniej raz w miesiącu. Zasada ta nie ma zastosowania w przypadku umów , których czas trwania jest krótszy niż 1 miesiąc oraz do których nie stosuje się stawek godzinowych. Przepisy nie precyzują czy wypłata wynagrodzenia powinna przypadać w miesiącu, za który przysługuje czy po jego zakończeniu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić po dostarczeniu informacji o liczbie przepracowanych godzin. Ważne, aby została zachowana właściwa częstotliwość wypłat .
Przepisy przewidują również wyjątki, kiedy rozliczanie umów zleceń oraz umów o świadczenie usług wg minimalnej stawki godzinowej nie będzie obowiązywało. Należą do nich:
- umowy zlecenia , w których o miejscu i czasie ich wykonania decyduje przyjmujący zlecenie i przysługuje mu z tego tytułu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne,
- umowy dotyczące usług opiekuńczych i bytowych realizowanych przez rodzinne domy pomocy,
- umowy o pełnienie funkcji rodziny zastępczej (…) jeśli opieka sprawowana jest nieprzerwanie przez okres dłuższy niż doba,
- umowy dotyczące usług sprawowania opieki podczas wypoczynków lub wycieczek, jeśli ze względu na jej charakter opieka sprawowana jest przez okres dłuższy niż 1 doba,
- umów dotyczących usług opieki domowej nad osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w podeszłym wieku, gdy w związku z ich wykonywaniem osoba świadcząca usługi zamieszkuje wspólnie z podopiecznym w jego mieszkaniu lub domu, a ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone jednej osobie lub wspólnie zamieszkującej rodzinie nieprzerwanie przez okres dłuższy niż jedna doba, z wyjątkiem przypadku świadczenia usług we wszelkich placówkach świadczących całodobowe usługi dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub w podeszłym wieku.
W powyższych przypadkach nie będą obowiązywały przepisy o wynagrodzeniu minimalnym , ani regulacje wskazujące na obowiązek potwierdzania przepracowanych godzin, a zleceniodawcy nie będą ponosili odpowiedzialności za wypłatę wynagrodzenia w kwocie niższej niż stawka minimalna.
Na uwagę zasługuje pierwszy punkt wyłączenia. Wskazuje on na dwa warunki, które muszą zostać spełnione łącznie , aby można było rozliczać wynagrodzenie w pominięciem minimalnej stawki godzinowej. Pierwszy z nich to miejsce i czas wykonania usługi, o którym decyduje zleceniobiorca , a drugi to wynagrodzenie prowizyjne. Przez wynagrodzenie prowizyjne należy rozumieć wynagrodzenie uzależnione od wyników uzyskanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, np. od ilości zawartych umów, od ich wartości, sprzedaży, obrotów itp. Jeśli jednak zawarta umowa będzie zawierała sposób wynagradzania jako stała kwota miesięczna oraz prowizja, to niestety tracimy prawo do wyłączenia i niestosowania kwoty minimalnej.
Stawka godzinowa nie znajduje zastosowania do umów o dzieło i umów agencyjnych.
Tutaj można pobrać wzór Ewidencji