Nawigacja i CB radio a podatek VAT
8 września, 20164 rzeczy, które musisz wiedzieć o przychodach
11 października, 2016Od 8 września komornicy są nadzorowani przez ministra sprawiedliwości, posiadają także znacznie szersze uprawnienia takie jak: elektroniczne egzekucje długów, zajęcia rachunków bankowych oraz internetowe licytacje zajętych ruchomości. Co oznacza to dla dłużników i ich wierzycieli?
Zmiany, które weszły w życie polegają głównie na informatyzacji postępowania egzekucyjnego i mają one za zadanie usprawnienie i zwiększenie efektywności odzyskiwania należności przez komorników sądowych.
Elektroniczne egzekucje długów.
Zgodnie z obowiązującą od 8 września nowelizacją kodeksu cywilnego, komornicy sądowi mogą zajmować rachunek bankowy dłużnika drogą elektroniczną. Nie będą już musieli komunikować się z bankami za pośrednictwem tradycyjnej poczty, lecz poprzez odpowiedni system informatyczny. Blokada środków na koncie będzie następować zaraz po pojawienia się decyzji o zajęciu środków – dłużnik nie będzie miał możliwości wycofania środków z rachunku.
Będzie to skutkowało tym, że wierzytelności z rachunków bankowych będą zajmowane dużo szybciej a dłużnik zostanie obciążony wydatkami związanymi z funkcjonowaniem systemu teleinformatycznego, ale będą one i tak niższe niż obecne koszty zajęcia.
Zajęcia rachunków bankowych.
Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego będzie korzystniejsze dla wierzycieli, ponieważ umożliwi niezwłoczne zablokowanie środków pozostających na rachunku przez bank po dokonaniu zajęcia przez komornika. Ponadto nowy system teleinformatyczny będzie umożliwiał dokonywanie znacznie większej liczby- nawet miliona zajęć dziennie.
Zmianie uległy też przepisy określające kwotę wolną od zajęcia na rachunku bankowym. Dotychczas była to trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, czyli ok. 12 tys. zł. Dopiero po przekroczeniu tego limitu komornik przejmował każdą złotówkę podlegającą egzekucji, która wpływała na konto dłużnika.
Obecnie komornik może w każdym miesiącu wejść na konto, ale musi zostawić kwotę „minimum egzystencji” w wysokości płacy minimalnej (obecnie ok. 1,4 tys. zł). Ma to zapewnić najuboższym zaspokojenie podstawowych potrzeb, oraz zwiększyć szybkość i efektywność egzekucji.
Internetowe licytacje zajętych ruchomości.
Kolejną nadchodzącą zmianą (wejdzie w życie za pół roku) będą internetowe licytacje ruchomości, które będą następowały na żądanie wierzyciela. Będą one przypominały aukcje na popularnych serwisach aukcyjnych. Zaletami takiego rozwiązania są: możliwość dotarcia do znacznie szerszego kręgu nabywców, niższe koszty i większa przejrzystość organizowanych licytacji niż obecnie. Pożądanymi skutkami mają być: zwiększenie skuteczności sprzedaży zajętych ruchomości, uzyskanie wyższych cen oraz dotarcie do większej liczby potencjalnych nabywców.