Wykreślenie z rejestru VAT – zmiany od 2017

pieniądze
Ceny transferowe – czym są, jak je stosować
18 maja, 2017
kasa
Jak wystawić fakturę dla osoby prywatnej?
18 maja, 2017
pieniądze
Ceny transferowe – czym są, jak je stosować
18 maja, 2017
kasa
Jak wystawić fakturę dla osoby prywatnej?
18 maja, 2017

Z myślą o przeciwdziałaniu wyłudzeniom podatku VAT wraz z nadejściem 2017 r. władze skarbowe otrzymały wiele nowych instrumentów – obejmują one również możliwość wykreślenia płatnika z rejestru VAT. Z punktu widzenia przedsiębiorcy sprawa może wydawać się kontrowersyjna.

Tak było

2017 r. jest przełomowy, jeśli chodzi o uprawnienia władz skarbowych w zakresie wykreślenia podatnika z rejestru VAT. Wcześniej było to bowiem możliwe tylko, jeśli przez co najmniej 6 miesięcy płatnik pozostawał nieaktywny, a więc nie wystawiał ani nie odliczał podatku VAT, nie składał deklaracji podatkowych bądź były one zerowe. W tej sytuacji z reguły urząd skarbowy zarządza kontrolę i w razie nieuzyskania odpowiedzi od płatnika wykreśla go z rejestru VAT. Co istotne, naczelnik urzędu skarbowego nie musi informować podatnika o fakcie utraty statusu płatnika VAT, gdyż następuje to automatycznie. I choć ten przepis obowiązuje do dziś, od 2017 r. władze skarbowe otrzymały nowe uprawnienia.

Tak jest

Od 2017 r. naczelnik urzędu skarbowego może wykreślić przedsiębiorcę z rejestru VAT, jeżeli stwierdzono wystawianie fikcyjnych („lewych”) faktur dokumentujących transakcje, które w rzeczywistości nie zostały przeprowadzone. Tak samo naczelnik może postąpić w stosunku do firm biorących udział w nadużyciach podatkowych kosztem budżetu państwa. Również przedsiębiorcom, którzy przez kolejne 3 miesiące składają deklaracje VAT-UE niepotwierdzające sprzedaży ani kupna towarów lub usług z kwotami podatku do odliczenia, grozi utrata statusu płatnika VAT.

Procedurę wykreślenia z rejestru VAT poprzedza kontrola, jednak jeśli w jej trakcie władzom skarbowym nie uda się skontaktować z przedsiębiorcą, może on stracić status płatnika VAT bez swojej wiedzy. Choć naczelnik urzędu skarbowego nie ma obowiązku informować płatnika o wykreśleniu z rejestru VAT, to dzięki Portalowi Podatkowemu Ministerstwa Finansów w kilka chwil można dowiedzieć się, czy dany podmiot jest płatnikiem podatku od towarów i usług – wystarczy podać numer NIP.