spotkanie
Prowadzisz rekrutację. Pamiętaj o ochronie danych osobowych kandydatów
October 11, 2016
auto
Nawet 18 tys. zł. akcyzy za sprowadzany samochód.
November 9, 2016

Wypadek jest zawsze mocno stresującą sytuacją, która komplikuje życie co najmniej na kilka dni. W przypadku przedsiębiorcy jest ona szczególnie trudna, ponieważ auto służy do zarabiania i prowadzenia działalności gospodarczej. Mimo tego warto rozsądnie podejść do wypadku służbowym samochodem i zawczasu dowiedzieć się, jak wygląda kwestia rozliczenia kosztów naprawy oraz opodatkowania odszkodowania.

Wydatki na naprawę jako koszt podatkowy
Naprawa samochodu firmowego po wypadku, kolizji czy stłuczce wiąże się oczywiście z kosztami. Mając na uwadze, że auto służbowe jest wykorzystywane do uzyskania przychodów, można domniemywać, że wydatki poniesione na jego naprawę uznaje się za koszty uzyskania przychodu. Nie zawsze tak jednak jest, ponieważ na pomniejszenie należnego podatku PIT z tytułu kosztów naprawy auta firmowego mają szanse jedynie ci przedsiębiorcy, którzy ubezpieczyli swój pojazd nieobowiązkowym ubezpieczeniem AC. Co w takim razie z przedsiębiorcami, których samochód służbowy posiada jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC? Oni niestety nie mogą zaliczyć wydatków na naprawę do kosztów uzyskania przychodu.

Opodatkowanie odszkodowania

Druga sprawa to kwestia odszkodowania i jego opodatkowania. W tym przypadku również należy rozdzielić przedsiębiorców, których auto firmowe było objęte ubezpieczeniem AC i OC na tych, którzy w momencie wypadku, stłuczki, zderzenia czy kolizji mieli wyłącznie obowiązkowe OC. Otóż kierowcy posiadający AC są zobowiązani do zaliczenia całej kwoty odszkodowania jako przychodu podatkowego, podczas gdy przedsiębiorcy z samym OC opodatkują wyłącznie jej nadwyżkę nad wydatkami poniesionym na naprawę auta. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy objęci podatkiem ryczałtowym – oni muszą całość odszkodowania zaliczyć jako przychód niezależnie od wartości kosztów naprawy.