zagraniczna firma
Przeniesienie firmy za granicę – czy to legalne?
November 9, 2016
zakładanie działalności
Działalność w mieszkaniu a koszty podatkowe
November 9, 2016

Zawieszenie działalności gospodarczej pozwala czasowo przerwać prowadzenie firmy bez konieczności jej formalnego zamykania i późniejszego zakładania od nowa. Na jakich warunkach? Kiedy warto uwzględnić tę możliwość? Jakie daje ona korzyści? Sprawdź wszystko, co chcesz wiedzieć o zawieszeniu działalności gospodarczej.

 

Zawieszenie firmy – warunki
Zawieszenie DG jest możliwe bez względu na formę działalności – mają do niego prawo zarówno przedsiębiorcy prowadzający jednoosobową firmę, jak i wszelkiego rodzaju spółki. Może ono trwać od 30 dni do 2 lat – po przekroczeniu tego okresu firma automatycznie zostaje zamknięta. Należy pamiętać, że w trakcie zawieszenia nie można zatrudniać pracowników na umowę o pracę, co sprawia, że w praktyce z tej możliwości korzystają właściwie jedynie osoby prowadzące niewielką, jednoosobową działalność. Procedura zawieszenia DG jest identyczna jak w przypadku założenia firmy – wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1 i wysłać lub zanieść go do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania Wydziału Ewidencji i Rejestracji.

Kiedy się opłaca
W jakich sytuacjach warto wziąć pod uwagę zawieszenie działalności gospodarczej? Istnieje kilka przypadków, które rozważymy poniżej.

  • Sezonowa działalność. Jeżeli przeważającą większość zysków osiągasz w ciągu kilku miesięcy w roku, nie ma sensu, żeby płacić pełne składki ZUS w pozostałe miesiące. Nie chcąc zamykać firmy, możesz ją zawiesić.
  • Inwestycja. Planujesz kilkumiesięczną inwestycję, w którą angażujesz cały swój czas, w efekcie czego przestajesz zarabiać tu i teraz? Zawieszenie DG pozwoli Ci odetchnąć od składek ZUS – po co je opłacać, skoro i tak w danym momencie Twoja firma nie przynosi dochodów? Wznów działalność dopiero, gdy inwestycja zacznie na siebie zarabiać.
  • Długi wyjazd, choroba. Wyjeżdżając na kilka miesięcy zagranicę lub będąc niedyspozycyjnym przez dłuższy czas, warto rozważyć oszczędności, jakie można osiągnąć poprzez zawieszenie działalności gospodarczej.

Zasadniczo najważniejszą zaletą zawieszenia DG jest to, że nie trzeba zamykać firmy, żeby na jakiś czas przerwać jej funkcjonowanie, nie płacąc przy tym składek ubezpieczeniowych ani podatków i mogąc wznowić jej działanie bez potrzeby otwierania nowej i konieczności zmiany nazwy.

Uwaga! Jeśli po zawieszeniu działalności gospodarczej przestajesz opłacać składkę zdrowotną, nie masz prawa do bezpłatnego skorzystania z opieki medycznej w ramach NFZ. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować jej opłacanie w czasie zawieszenia.